Användare:K9re11

Hoppa till navigering Hoppa till sök
Babel-användarinformation
sv-N Den här användaren har svenska som modersmål.
fi-N Tämän käyttäjän äidinkieli on suomi.
en-3 This user has advanced knowledge of English.
et-2 See kasutaja valdab eesti keelt keskmisel tasemel.
de-2 Dieser Benutzer beherrscht Deutsch auf fortgeschrittenem Niveau.
lv-1 Šis lietotājs latviešu valodu prot pamatlīmenī.
fr-0 Cet utilisateur n’a aucune connaissance en français (ou le comprend avec de grandes difficultés).
vep-0 Nece kävutai ei el'genda vepsän kel't (vai el'gendab lujiden jügedusidenke).
pl-0 Ten użytkownik nie rozumie języka polskiego (albo ma z nim olbrzymie trudności).
liv-0 Se kȭlbatiji äb mūošta līvõ kīeldõ (agā mūoštab sūŗ vōjaks).
Användare efter språk
დენ ჰერ ანვენდარენ ქან დეთ ჯეორგისქა ალფაბეთეთ

Jag bor i Karis och har skrivit om en del ämnen, mest matematik, geografi, astronomi, internationella relationer, språk och mänskliga rättigheter. Jag skriver mest i svenskspråkiga Wikipedia, men har också skrivit finskspråkiga Wikipedia och ibland i andra finsk-ugriska och indoeuropeiska Wikipedior. Jag har skapat en del sidor på vepsiska Wikipedia. Jag sysslar en del med att korrigera felskrivna ryska/ukrainska/kazakiska... namn. Den som behöver hjälp med transkribering kan fråga mig.

Länder jag varit i

Flag of Finland.svg Flag of Sweden.svg Flag of Denmark.svg Flag of Estonia.svg Flag of Latvia.svg Flag of Germany.svg Flag of the Netherlands.svg Flag of Austria.svg Flag of the United Kingdom.svg Flag of France.svg Flag of Spain.svg Flag of Italy.svg Flag of the Vatican City.svg

Prishylla

Mer än 100 poäng i veckans tävling, Finland, vecka 32, 2014 Höytiäinen, extrapris i veckans tävling, Finland, vecka 32, 2014 Mer än 250 poäng i veckans tävling, Först till kvarn 3, vecka 47, 2014 Seger i veckans tävling, Först till kvarn 3, vecka 47, 2014 Mer än 2500 poäng i veckans tävling, Artiklar som saknas, vecka 48, 2014 Flest nyskrivna artiklar november 2014 (delad plats med Deryni) Mer än 10 poäng i veckans tävling, vecka 2 2015, Bokstavsjakten Mer än 50 poäng i veckans tävling, vecka 7 2015, Forskare Mer än 10 poäng i veckans tävling, vecka 8 2015, Önskningar Mer än 50 poäng i veckans tävling, vecka 10 2015, Kvinnor då och nu 2 Mer än 25 poäng i veckans tävling, vecka 14 2015, Fysik Lila rosett till sjättepristagaren i veckans tävling, vecka 29 2015, Illustreringsrace 7 Insatspris för god kamp för Wikipedia (veckans tävling, vecka 29 2015, Illustreringsrace 7) Mer än 25000 p i veckans tävling, vecka 34 2015, Saknade artiklar 2015 Extra stjärna för den mest välförtjänta andraplatsen i veckans tävlings historia, enligt Averater (veckans tävling, vecka 34 2015, Saknade artiklar 2015) Ett utfört uppdrag i månadens uppdrag, augusti 2015 Flest nyskrivna artiklar augusti 2015 Seger i veckans tävling, vecka 38, 2015, Ungland Deltagarpris i veckans tävling, vecka 38, 2015, Ungland Seger i veckans tävling, vecka 44, 2015, Ny och populär 4 Stora Tjimgan, deltagarpris i veckans tävling, vecka 50, 2015, Riostafetten II – Turkiet & Co. Mer än 100 poäng i veckans tävling, vecka 1, 2016, Riostafetten III – Bördiga halvmånen Babels torn 1595, av Lucas van Valckenborch, deltagarpris i veckans tävling, vecka 1, 2016, Riostafetten III – Bördiga halvmånen Sju utförda uppdrag i månadens uppdrag, januari 2016 Seger i veckans tävling, vecka 4, 2016, Fyra ögon-principen Minst 150 poäng i veckans tävling, vecka 4, 2016, Fyra ögon-principen Sju saker på nyårsbordet i Iran, deltagarpris i veckans tävling, vecka 5, 2016, Riostafetten IV – Iranistan Mer än 100 poäng i veckans tävling, vecka 10, 2016, Riostafetten V – Kvinnor & Indialand 12. Kiran Mazumdar-Shaw (född 1953), vars företag producerade världens första orala insulin, deltagarpris i veckans tävling, vecka 10, 2016, Riostafetten V – Kvinnor & Indialand

Sidor jag skapat

Matematik

1024 (tal) 1458 (tal) Abels binomialsats Abelsk utvidgning Abhyankar–Mohs sats Abnormal delgrupp Absolut Galoisgrupp Acceptabel ring Additiv talteori Agmons olikheter Agohin–Giugas förmodan Agranovitj–Dynins formel Airys zetafunktion Alcuins följd Aleksandrovs sats Algebraisk K-teori Algebraisk topologi Allmän Dirichletserie Almgrens regelbundenhetssats Alternerande fakultet Alternerande grupp Analytiska Lefschetzs fixpunktformel Andreotti–Frankels sats Andreotti–Grauerts sats Andreotti–Vesentinis sats André–Oorts förmodan André–Quillenkohomologi Andricas förmodan Angers funktion Apérys konstant Apérys sats Arakawa–Kanekos zetafunktion Arfring Aritmetisk ring Aritmetisk topologi Arthur–Selbergs spårformel Artinalgebra Artin–Mazurs zetafunktion Artins konstant Artins L-funktion Artin–Verdierdualitet Artin–Zorns sats Askey–Gaspers olikhet Askey–Wilson-polynomen Atiyah–Botts formel Atiyah–Hirzebruchs spektralföljd Atkin–Lehnerteori Auslander–Buchsbaums formel Auslander–Buchsbaums sats Automorfisk faktor Automorfisk L-funktion Avvikelse av en lokal ring B-satsen Backhouses konstant Baergrupp Baily–Borelkompaktifiering Barban–Davenport–Halberstams sats Barnes G-funktion Barnesintegral Barnes zetafunktion Basstal Bauersk utvidgning Beilinsonregulator Benjamin–Bona–Mahonys ekvation Bernoullipolynom Bessel–Maitlands funktion Betafunktionen Bianchigrupp Binet–Cauchys identitet Birch–Tates förmodan Blasius funktion Blochs formel Bochner–Kodaira–Nakanos identitet Bochner–Yanos sats Bocksteins spektralföljd Bohr–Mollerups sats Bombieri–Vinogradovs sats Bonses olikhet Borel–Moorehomologi Borels fixpunktsats Borels sats Bott–Samelsonresolution Brauer–Fowlers sats Brauer–Suzukis sats Brauer–Suzuki–Walls sats Brewersumma Brezis–Gallouets olikhet Brieskorn–Grothendieckresolution Brocards förmodan Brumers begränsning Brunn–Minkowskis sats Bruns konstant Brun–Titchmarshs sats Buchsbaumring Burnsides sats Calogero–Degasperis–Fokas ekvation Cameron–Erdős förmodan Capellis identitet Carleson–Jacobs sats Carlitzs exponential Carnotgrupp Cartans kriterium Catalans förmodan Catalans konstant Čechkohomologi Champernownes konstant Charlierpolynom Chazys ekvation Chens sats Chernklass Chevalley–Iwahori–Nagatas sats Chevalleys struktursats Clausens formel Clausens funktion Cohen–Hewitts faktoriseringssats Coxring Cramérs förmodan Cyklotomisk karaktär Dades förmodan de Rhamkohomologi Dedekinddomän Dedekinds etafunktion Dedekinds psifunktion Dedekindsumma Dedekinds zetafunktion Deformationsring Delignekohomologi Demazures förmodan Denjoy–Koksmas olikhet De Polignacs formel Diamondoperator Dickmans funktion Dieudonnés sats Digammafunktionen Dilogaritmen Diofantisk approximation Dirichlets betafunktion Dirichlets etafunktion Dirichlets delarproblem Dirichlets L-funktion Dirichlets sats om aritmetiska följder Dirichletserie Diskret värdering Dixmiers förmodan Dixons identitet Doi–Naganumalyft Dolbeaultkohomologi Dold–Thoms sats Drinfeldreciprocitet Du Boissingularitet Duffin–Schaeffers förmodan Duflos isomorfi Dunford–Schwartzs sats Dvoretzkys sats Dyadiskt rum Dyms ekvation Eberlein–Šmulians sats Egenkurva EHP-spektralföljden Ehrlings lemma Eichlerordning Eichler–Shimuras kongruensrelation Eisensteinideal Eisensteinintegral Eisensteinserie Eisensteinsumma Elementär grupp Elliott–Halberstams förmodan Elliptisk algebra Elliptiska gammafunktionen Elliptisk enhet Elliptisk Gaussumma Elliptisk kohomologi Erdős–Borweins konstant Erdős förmodan om aritmetiska följder Erdős–Kacs sats Erdős–Nicolastal Erdős–Straus förmodan Erdős–Szemerédis sats Erdős–Woodstal E-semigrupp Esenin-Volpins sats Etemadis olikhet Eulers följd Eulers kedjebråksformel Eulersystem Euler–Tricomis ekvation Exakt följd Exponentiell summa Exponentiella fakulteten Exotiskt affint rum Ext-funktorn Fakultetsprimtal Falsk modulär form Faltingshöjd Faltings produktsats Faltings sats Farrell–Markusjevitjs sats Federer–Morses sats Feit–Thompsons sats Fejérs sats Feketepolynom Ferrero–Washingtons sats Fesenkogrupp Fibonomialkoefficient Firoozbakhts förmodan Fishers ekvation Foiaș konstant Fontaine–Mazurs förmodanden Formellt slät avbildning Formler för primtal Fourier–Delignetransform Fox–Wrights funktion Fransén–Robinsons konstant Fresnels integraler Freudenthalalgebra Frickeinvolution Friedlander–Iwaniecs sats Friedrichs olikhet Frobeniussplittring Galoisgrupp Galoiskohomologi Galoismodul Galoisteori Galoisutvidgning Ganeas förmodan Gegenbauerpolynom Gelfand–Kirillovdimension Gelfand–Mazurs sats Gelfandring Gelfond–Schneiders konstant Generaliserade Korteweg–de Vries ekvation Generaliserad hypergeometrisk funktion Generaliserad Kac–Moodyalgebra Genuskaraktär Geometriskt kvot Giesekings konstant Glaesers sammansättningssats Glaisher–Kinkelins konstant Glaishers sats Dolgachevyta Gontjarovs förmodan Gorenstein–Haradas sats Gorenstein–Walters sats Gottliebpolynom Gras förmodan Grauert–Riemenschneiders försvinnandesats Green–Taos sats Griffithsgrupp Gromovs kompakthetssats (geometri) Grosshansdelgrupp Gross–Koblitzs formel Grothendieckgrupp Grothendieckrum Grothendiecks existenssats Grothendiecks lokala dualitet Grothendiecks sammanhängandesats Grothendiecks spårformel Grothendieck–Teichmüllergrupp Grunskys sats Gruppoidschema Hadamardmångfald Hadjicostas formel Hafner–Sarnak–McCurleys konstant Hahn–Extons q-Besselfunktion Hahnpolynom Hall-delgrupp Halvnormal ring Harada–Nortons grupp Hardy–Littlewoods andra förmodan Hardy–Littlewoods cirkelmetod Hardy–Littlewoods första förmodan Hardy–Littelwoods zetafunktionsförmodanden Hardy–Ramanujans sats Harish-Chandras Ξ-funktion Harmoniskt tal Hartshorneellips Hattori–Stongs sats Heath-Brown–Morozs konstant Heckekaraktär Heegners lemma Herglotz–Zagiers funktion Hermites identitet Herzog–Schönheims förmodan Higmans grupp Hilbert–Burchs sats Hilbert–Kunzs funktion Hilbert-modulär form Hilbert–Mumfords kriteriumHilbert–Samuels funktion Hilberts bassats Hilberts olikhet Hobby–Rices sats Hodge–Arakelovteori Hodges förmodan Hodgestruktur Hodge–Tate-modul Homologi (matematik) Homologimångfald Homologisk algebra Honda–Tates sats Hopfinvariant Hsiang–Lawsons förmodan Huas identitet Humbertpolynom Humbertyta Hunter–Saxtons ekvation Hurewiczs sats Hurwitzs zetafunktion Huvudförmodan inom Iwasawateori Hyperfakultet Hypergeometriska funktionen Hyperändlig kropp Hölders sats Höldersummering Igusagrupp Igusavarietet Iharas lemma Ikedalyft Ind-schema Invariant av en binär form Inversa Galoisproblemet Iwasawamångfald J-2-ring j-invarianten j-multiplicitet Jacobiform Jacobigruppen Jacobi–Maddens ekvation Jacobipolynom Jacobis thetafunktioner Jacobis trippelprodukt Jacobsthalsumma Jacobsthaltal James inbäddning James reducerade produkt James sats Jantzenfiltrering Johnson–Wilsonteori Jónssonfunktion K-teori Kampé de Fériets funktion Karoubis förmodan Katz–Langs ändlighetssats Kaup–Kupershmidts ekvation Kawasakis Riemann–Rochformel Kedjekomplex Kempf–Ness sats Kempfs försvinnandesats Killing–Hopfs sats Kirby–Siebenmannklass Kirszbrauns sats Klassiska involutionssatsen Kleinskt tal Klingens Eisensteinserie Kloostermansumma Kodaira–Spencers avbildning Koecher–Maasserie Kohomologi Kolossalt ymnigt tal Kommutativ algebra Komponentsatsen Kōmuras sats Kongruensideal Konkav funktion Konstruerbar kärve Konstruerbar topologi Konvexoidoperator Korns olikhet Kotangentknippe Koszulalgebra Koszulkohomologi Kromatiska spektralföljden Kroneckers kongruens Krull–Schmidt-kategori Kubisk reciprocitet Kuga-fibervarietet Kummersumma Kummervarietet Kvadratisk Gaussumma Kvadratroten ur 5 Kvartisk reciprocitet Kvasifibration Kvasiisomorfi Kvasitopologiskt rum Kvintupelproduktidentiteten Kyneatal Künnethsats Lambertserie Landau–Ramanujans konstant Landaus problem Landsberg–Schaars relation Langes förmodan Langlands program Langlands–Shahidis metod Laverfunktion LBI-ring Lee Hwa Chungs sats Legendres chifunktion Legendres ekvation Legendres förmodan Legendres trekvadraterssats Lehmers problem Leibnizalgebra Lemoines förmodan Lerche–Newbergers summaregel Lerchs transcendent Levinsons olikhet Leylandtal L-funktion Liealgebrakohomologi Lies tredje sats Lindelöfhypotesen Lindelöfs lemma Linniks sats Lin–Tsiens ekvation Lista över bestämda integraler Lista över satser Littlewoods förmodan Littlewoods tauberska sats L²-kohomologi Lokala Langlandsförmodandena Lokala spårformeln Lokal Tatedualitet Lokalt acyklisk morfism Lokalt cyklisk grupp Lommelpolynom Luzins separationssats Lüroths sats Lösbar grupp Maass vågform Macdonalds identiteter Maharamalgebra Mahlerpolynom Mahlers 3/2-problem Maiers sats Malcevalgebra Mangoldtfunktionen Manin–Drinfelds sats Matsumotos zetafunktion Matsushimas formel Maximum-minimumidentiteterna Mayer–Vietoris följd Mazurs kontrollsats Mazur–Ulams sats Meissel–Mertens konstant Mautners lemma Mertens sats Metabelsk grupp Mian–Chowlas följd Milnor–Moores sats Milnors förmodan Milnors K-teori Mitchells grupp Miyawakilyft Modul av kovarianter Modulär enhet Modulära gruppen Modulär form Moisjezonmångfald Monotetisk grupp Monsky–Washnitzerkohomologi Mori–Nagatas sats Mostow–Palais sats Mottpolynom Multipel-zetafunktionen Multiplikativ talteori Mumfords försvinnandesats Mumfords kompakthetssats Mycket högt sammansatt tal Nagatas förmodan Nagata–Smirnovs metriserbarhetssats Naimarkekvivalens Nakayamaalgebra Néron–Ogg–Sjafarevitjs kriterium Néron–Tatehöjd Nesbitts olikhet Neumannpolynom Nilpotenssatsen Nivens konstant Noethersk modul Normgrupp Nyfunktionen Nästan analytisk modulär form Nästan kommutativ ring Nästan platt mångfald Ockhamalgebra Ofullständiga polylogaritmen Okas lemma Okommutativ ring Oktisk reciprocitet ω-begränsat rum Oppermanns förmodan Ordinär singularitet Ortogonal symmetrisk Liealgebra Oändlig symmetrisk produkt Oändligt uttryck Pansuderivata Paranormal operator Parsjinkedja Parsjins förmodan Peetres olikhet Pentagontal Perrons formelPeterson–Steins formel Peterssonalgebra Peterssons spårformel Picard-modulär grupp Picard-modulär yta Pillaiprimtal Pillais aritmetiska funktion Pincherlepolynom Pluskonstruktionen Poincaré–Lelongs ekvation Poincarés dualitet Poincaréserie (modulär form) Polignacs förmodan Pollocks förmodan om oktaedertal Pólyas förmodan Polybernoullital Polygammafunktionen Polylogaritmen Pontryaginklass Pontryaginprodukt Popescus sats Posners sats Postnikovkvadrat Praktiskt tal Primitivt ymnigt tal Primtalsfunktionen Primtalskusin Primtalszetafunktionen Principalidealsatsen Projektiv knippe Projektionsformeln Prolösbar grupp Protorus Prüfergrupp Prüfermångfald Pseudosnitt Pythagoreiska primtal Q-derivata Q-gammafunktionen Q-Laguerrepolynom Q-Pochhammersymbolen Q-thetafunktionen Quillen–Lichtenbaums förmodan Quillens lemma Radikal av ett heltal Rainvillepolynom Ramanujan–Nagells ekvation Ramanujan–Peterssons förmodan Ramanujan–Soldners konstant Ramanujans summa Ramanujans taufunktion Ramanujans thetafunktion Raynauds isogenisats Reciproka Fibonaccikonstanten Redmond–Suns förmodan Reell analytisk Eisensteinserie Regelbundet schema Regevs sats Remmert–Steins sats Ribets sats Riemann–Siegels thetafunktion Riemanns xi-funktion Riemann–von Mangoldts formel Rigid kohomologi Ringen av heltal Rogerspolynom Rogers–Ramanujan-identiteterna Rogers–Ramanujans kedjebråk Rogers–Szegőpolynom Rojtmans sats Rosatiinvolution Rossers sats Rothe–Hagens identitet Ruelles zetafunktion Ryll-Nardzewskis fixpunktssats Rödförskjutningsförmodan Saito–Kurokawalyft Sammanhängande ring Sammanhängande spektrum Satsen om den slutna grafen Schlessingers sats Scholzs reciprociteslag Schottkys form Schottkys sats Schreiers förmodan Selbergklass Selbergs 1/4-förmodan Selbergs identitet Selmergrupp Serres modularitetsförmodan Serre–Tates sats Sfärisk varietet Shimizus L-funktion Shimuradelgrupp Shimurakorrespondens Shimuras reciprocitetslag Shimuravarietet Shintanis enhetssats Shintanis zetafunktion Siegeloperator Siegels Eisensteinserie Siegels G-funktion Siegels paraboliska delgrupp Siegels övre planhalva Siegel–Weils formel Siegel–Walfiszs sats Sierpińskimängd Sierpińskis konstant Singulär homologi Snaiths sats Solinasprimtal Somos konstant Spaltensteinvarietet Spencerkohomologi Stabilt ändlig ring Stanley–Reisnerring Steenrodhomologi Steffensens olikhet Steinberggrupp (K-teori) Stickelbergers sats Stieltjeskonstanter Stokastisk differentialekvation Struves funktion Svagt Hausdorffrum Subnormal delgrupp Summafri mängd Summamängd Suns kuriösa identitet Superfakultet Superlösbar grupp Superprimtal Superymnigt tal Svagt analytisk modulär form Sylvesterdomän Symmetrisk varietet Szegős olikhet Tangoknippe Tarski-monstergrupp Tatedualitet Tates isogenisats Tate–Sjafarevitjgrupp Tatetopologi Teichmüllerkocykel Teichmüller-modulär form Thetafunktion av ett gitter Thetakorrespondens Thomaes formel Thompsonfaktorisering Thompsons transitivitetssats Thompsons unikhetssats Tjebysjovpolynom Tjebysjovs funktion Topologisk abelsk grupp Topologisk K-teori Tor-funktorn Torsionsförmodan Tunn grupp (algebraisk gruppteori) Turáns olikheter Trigammafunktionen Tychonoffs sats Vantieghems sats Vietoris–Begles avbildningssats Viktat projektivt rum Vinogradovs sats Volodinrum Volterrarum Volterras integralekvation Waldspurgers sats Walters sats Webers modulära funktioner Webers sats Weierstrass elliptiska funktion Weierstrassring Weilalgebra Weil–Châteletgrupp Weilförmodandena Weisners metod Weylmodul Weyls lemma (Laplaces ekvation) Whiteheads förmodan Wiener–Ikeharas sats Wilf–Zeilberger-par Wilsonpolynom Wolstenholmes sats Yamamotos reciprocitetslag Zeemans jämförelsesats Z-funktionen Zornring Överkonvergent modulär form Övernaturligt tal

Astronomi

1SWASP J093010.78+533859.5 2MASS J2126 2MASS J23062928-0502285 2MASS-GC02 385 Ilmatar (357439) 2004 BL86 47 Tucanae 51 Eridani b 55 Cancri e A1689-zD1 Abell 33 Ahuna Mons AM-1 ASAS-SN-15lh Barnard 59 Barnard 86 Beta Pictoris b Bildhuggarens dvärggalax Caldwellkatalogen Crater 2 Earth Radiation Budget Satellite ESO 137-001 ESO 280-SC06 ESO 378-1 ESO 510-G13 ESO 540-030 GG Tau-A GJ 1132b GJ 3470b Gliese 667C Gliese 832 GN-z11 Gum 15 Gum 41 HD 95086 HD 95086 b HD 100453 HD 100546 HD 142527 Henize 2-428 HIP 11915 HIP 102152 HK Tauri Holmberg IX IC 289 IC 443 IC 1295 IC 1613 IC 2220 IC 2233 IC 2631 IC 2944 IC 4628 IC 4651 IC 4970 IRAS 12116-6001 IRAS 17441-2411 IRAS 19024+0044 J224024.1−092748 K2-25b KELT-4Ab Kepler-138b Kepler-444 LDN 483 Lista över NGC-objekt (1–1000) Lista över NGC-objekt (1001–2000) Lista över protoplanetariska nebulosor Lista över supernovarester LSR J1835+3259 Lupus 3 M85-HCC1 MACS J0416.1-2403 Markarian 231 MRC 1138-262 MWC 480 NGC 31 NGC 35 NGC 36 NGC 37 NGC 38 NGC 45 NGC 52 NGC 53 NGC 57 NGC 80 NGC 83 NGC 112 NGC 143 NGC 145 NGC 147 NGC 185 NGC 206 NGC 246 NGC 248 NGC 249 NGC 265 NGC 270 NGC 275 NGC 278 NGC 281 NGC 288 NGC 290 NGC 300 NGC 330 NGC 337 NGC 339 NGC 346 NGC 349 NGC 361 NGC 383 NGC 406 NGC 407 NGC 409 NGC 410 NGC 411 NGC 413 NGC 415 NGC 416 NGC 417 NGC 418 NGC 419 NGC 420 NGC 422 NGC 452 NGC 457 NGC 474 NGC 514 NGC 520 NGC 557 NGC 613 NGC 660 NGC 664 NGC 800 NGC 922 NGC 1073 NGC 1187 NGC 1316 NGC 1325 NGC 1326 NGC 1404 NGC 1406 NGC 1410 NGC 1425 NGC 1427 NGC 1433 NGC 1437 NGC 1448 NGC 1460 NGC 1466 NGC 1482 NGC 1483 NGC 1487 NGC 1493 NGC 1494 NGC 1501 NGC 1514 NGC 1600 NGC 1637 NGC 1644 NGC 1652 NGC 1711 NGC 1744 NGC 1748 NGC 1751 NGC 1754 NGC 1755 NGC 1756 NGC 1763 NGC 1783 NGC 1788 NGC 1792 NGC 1800 NGC 1808 NGC 1809 NGC 1831 NGC 1835 NGC 1846 NGC 1851 NGC 1854 NGC 1856 NGC 1860 NGC 1866 NGC 1892 NGC 1916 NGC 1928 NGC 1939 NGC 1953 NGC 1978 NGC 1983 NGC 1984 NGC 2010 NGC 2022 NGC 2056 NGC 2060 NGC 2071 NGC 2080 NGC 2082 NGC 2090 NGC 2100 NGC 2107 NGC 2108 NGC 2139 NGC 2146 NGC 2170 NGC 2183 NGC 2264 NGC 2298 NGC 2346 NGC 2359 NGC 2367 NGC 2397 NGC 2415 NGC 2427 NGC 2438 NGC 2440 NGC 2441 NGC 2442 NGC 2452 NGC 2460 NGC 2500 NGC 2536 NGC 2551 NGC 2610 NGC 2613 NGC 2639 NGC 2654 NGC 2655 NGC 2660 NGC 2748 NGC 2775 NGC 2782 NGC 2792 NGC 2798 NGC 2805 NGC 2818 NGC 2867 NGC 2915 NGC 2997 NGC 2998 NGC 3032 NGC 3041 NGC 3054 NGC 3132 NGC 3195 NGC 3226 NGC 3242 NGC 3259 NGC 3293 NGC 3338 NGC 3359 NGC 3572 NGC 3576 NGC 3590 NGC 3593 NGC 3610 NGC 3741 NGC 3766 NGC 3783 NGC 3877 NGC 3918 NGC 3923 NGC 3953 NGC 4183 NGC 4194 NGC 4236 NGC 4237 NGC 4319 NGC 4361 NGC 4384 NGC 4522 NGC 4650A NGC 4921 NGC 4936 NGC 4939 NGC 4941 NGC 4945 NGC 4976 NGC 4980 NGC 4984 NGC 5010 NGC 5189 NGC 5204 NGC 5238 NGC 5291 NGC 5307 NGC 5315 NGC 5589 NGC 5882 NGC 5979 NGC 6166 NGC 6217 NGC 6412 NGC 6357 NGC 6520 NGC 6537 NGC 6670 NGC 6752 NGC 6822 NGC 6914 NGC 6946 NGC 7635 NGC 7793 Palomar 2 PB3877 PG1149+057 PGC 6240 PGC 39058 PKS 1830-211 PSO J318.5-22 PSR J0540-6919 R136 SDP.81 SDSS J122859.93+104032.9 Sextans B Shakhbazyan 1 Smiths moln SN2010jl SNR 0509-67.5 TOPEX/Poseidon V404 Cygni V471 Tauri Vertikalpelare VFTS 352 VVV CL001 W1906+40 W49B WISE J104915.57-531906.1 WISE J224607.57-052635.0 WISEA J114724.10−204021.3 Wolf 1061 Wolf-Lundmark-Melotte YLW 16B

Finland Finland

Ackas kyrka Alphyddans kyrka Antero Laukkanen Axel Fleisch Borgbyträsket Botby gårds kapell Botby kyrka Brinkhalls gård Bromarvs kyrka Brändö kyrka, Helsingfors Den gode herdens kyrka, Helsingfors Det heliga hjärtats kapell Diakonissanstaltens kyrka Ekenäs högstadieskola Eskola, Kannus Esplanaden, Lovisa Eugmo Eurakoski Eteläinen Finlands ambassader Finnsjön (Raseborg) Gatukapellet Gennarbyviken Girsnäs Gräsvikens kapell, Helsingfors Gåsgårdsträsket Haarajoki bro Haikaperä Haimoo Halikko å Halkosaari Halli Hammaslahti Hanna Halmeenpää Haraldsby Hasse Walli Havsrastböle kapell Heinlammi Heinävaara Hertonäs kyrka Hertonäs strands kapell Hilma Granqvist Hiltulanlahti Huhmari Huittula Huttukylä Håkan Krogius Hähkänä Häiviä Häkinkorva Hästö-Busö Ihode Iin Hamina Ingå kommunvapen Ikkala Ilmiinjärvi Inderö Ingerois Irjanne Isnäs Isokoski Iso-Vimma Jakobacka kyrka Jalanti Jokipii Julma-Ölkky Jussarö fyr Juustila å Jyrinki Jäkärlä Karis kommunvapen Karjaan lukio Karkku kyrka Kasuri Kattby Kaukjärvi (sjö, Tammela) Kaukonen Kausala Keikyä kyrka Kierälahti Kiikka kyrka Kikois kyrka Kirkkoaho Klövskog Kolima Koljonselkä Kolla, Raumo Konnevesi (sjö) Konnivesi Koria Koroiskylä Kottby kyrka Kråkkärrets kyrka Kråkö Kuggom Kuhmalax kyrka Kukkia Kulovesi Kuluntalahti Kummakivi Kuohijärvi Kuolimo Kuorinka Kuorsumaanjärvi Kurala by Kurikka kyrka Kuulammi Kuusamojärvi Kuusankoski kyrka Kvarnbyån Kvarnbäckens kyrka Kyläniemi Kyrö Kånala kyrka Lammala Lammasjärvi Langansböle Lapijoki Lapijoki bro Lappila Lappo kommunvapen Launonen Leppävirta kyrka Lievestuoreenjärvi Liisi Karttunen Lista över parker i Helsingfors Lista över vänorter i Finland Lista över öar i Helsingfors Louhioja Louhunsalmi hängbro Luoma-aho Maksniemi Mallasvesi Malms kyrka Mannerjärvi Markku Envall Markku Huhtamo Markku Into Markku Kosonen Markku Kuisma Matteuskyrkan, Helsingfors Merilammi Mietinsaari Missionskyrkan, Helsingfors Mjölbolsta Mosabacka kyrka Mouhijärvi kyrka Muddusjärvi Mullinkoski bro Munkshöjdens kyrka Munksnäs kyrka Muurola Myllykoski kyrka Myllykoski, Kouvola Månsas kyrka Märynummi Mökkikylä Nasima Razmyar Nelimarkkamuseet Niinivesi Nordsjö kyrka Nuorajärvi Näljänkä kyrka Nämpnäs Oinasjoki Oitbacka gård Oitti Ojakkala Ojakylä, Ijo Olkkala Oritlampi Otanmäki Otava, S:t Michel Outi Alanko-Kahiluoto Paatari Pallivaha kyrka Paltaniemi Parkstads kyrka Parola Paulus kyrka Pellosniemi Peltokorpi Peltosalmi Pennala Pyhä Rajamäki Rautionsaari Reijola, Joensuu René Gothóni Richard Müller Rikkavesi Roine (sjö) Rova (tätort) Ruhtinansalmi kyrka Ruovesi (sjö) Rönnbacka kyrka S:t Jacobs kyrka, Helsingfors S:t Lars kapell Saara-Sofia Sirén Saku-Pekka Sahlgren Salokunta kyrka Sammaljoki kyrka Sari Mällinen Savojärvi Sebbskär Seppo Salo Siiri Välimaa Sinettä Sjundeå kommunvapen Sjömanskyrkan, Helsingfors Slåttmossen Snappertuna forngård Sockenbacka kyrka Soklot Spitaalijärvi Stora Ensos huvudkontor Störsvik Sukeva Suodenniemi kyrka Suomussalmi kyrka Svartbäcken, Helsingfors Syrjäntaka Syvänniemi Särkisalmi Sääksmäki kyrka Södermark Södra Haga kyrka Söyrylä Tammelunds kyrka Tanja Matikainen Tarjannevesi Teponmäki Tervakoski Tervasalmi bro Tervo kyrka Toija Toisvesi Tomaskyrkan, Helsingfors Totojärvi Tuuri Tyrvis kyrka Uljasjärvi Untamala Valkeakoski kyrka Vartsala Vasarainen Vasarla Vattukylä Vaulammi Veikars Veikkola Veneskoski, Seinäjoki Venäjänlammi Vera Varis Viheri bro Viinijärvi (sjö) Virttaa Vuokkijärvi Vuokki kyrka Västra Böle kapell Vääksy Ylä-Keyritty Yrjö Aaltonen Åggelby gamla kyrka Åggelby kyrka ‎Årets flyktingkvinna Åvikinjärvi Ämmänsaari kyrka Östra hamnen, Hangö

Armenien Armenien

Artik Asjtarak Dilidzjan Gavar Goris Idzjevan Martuni, Armenien Masis Sevan Sisian Stepanavan Tjarentsavan Uyts Vardenis

Benin Benin

Abomey-Calavi (arrondissement) Adja-Ouèrè Adjarra Adjohoun Aganmalomè Agbanou Agbanto Agonkanmè Aguégués Ahouannonzoun Akassato Akpro-Missérété Angaradébou Aplahoué Athiémé Attogon Avrankou Ayou Bagou Banikoara Banikoara (arrondissement) Bantè Bassila Bensékou Birni Birni-Lafia Bogo-Bogo Bohicon Bonou Bopa Boukoumbé Boukoumbé (arrondissement) Brignamaro Chabi-Couma Cobly Cobly (arrondissement) Comè Copargo Cotiakou Cové Dassari Dassa-Zoumè Datori Dedomè Dekanmè Dipoli, Benin Djakotomey Djégbadji Djidja Donwari Firou Founougo Fô-Tancé Garou, Benin Glazoué Glo-Djigbé Gnémasson Gogounou Gogounou (arrondissement) Gomparou Gouandé Goumori Gounarou Grand-Popo Guénè Guilmaro Hinvi Houéyogbé Ifangni Kalalé Kandi I Kandi II Kandi III Karimama Karimama (arrondissement) Kassakou Kérou Kérou (arrondissement) Kétou Klouékanmè Koabagou Kokey Kokiborou Kompa Korontière Kossoucoingou Kotapounga Kouaba Kouandé Kouandé (arrondissement) Kouarfa Koundata Kountori Kpanroun Kpomassè (arrondissement) Lalo, Benin Libantè Liboussou Lissègazoun Lon-Agonmey Lougou Malanville Malanville (arrondissement) Mandécali Manta, Benin Matéri Matéri (arrondissement) Monsey, Benin Natitingou I Natitingou II Natitingou III Natitingou IV Natta, Benin N'Dali N'Dahonta Nikki, Benin Oroukayo Ouaké Ouara, Benin Ouédo Ouèssè Ouinhi Ounet Pehonko Pehonko (arrondissement) Pèrèrè Perma Pobè Saah Sam, Benin Savalou Ségbana Ségbana (arrondissement) Ségbeya Ségbohoué Sékou Sèmè-Kpodji Sinendé Sô-Ava Sokotindji Sompérékou Sonsoro Sori, Benin Soroko Tabota Taiakou Tampégré Tanguiéta Tanguiéta (arrondissement) Tanongou Tantéga Tapoga Tchaourou Tchianhoun-Cossi Tobré Toffo Togba Togoudo Tokpa-Avagoudo Tokpa-Domè Tomboutou Tori-Bossito Toucountouna Toucountouna (arrondissement) Toura, Benin Toviklin Zagnanado Za-Kpota Zinvié Zogbodomey Zoungou-Pantrossi

Estland Estland

Ambla kirik Angerja Issanda Taevaminemise kirik Edgar Krahn G-Enka Harri Moora Häädemeeste Issanda Muutmise kirik Häädemeeste Mihkli kirik Jaanikivi Jakob Hurts staty Jõhvi Järva-Madise kirik Kasari Kassari kabel Katariina käik Kilingi-Nõmme Kodavere kirik Kreenholm Kuriste kirik Kõpu tuletorn Käina Martini kirik Kärdla rannapark Küüditatute mälestusmärk Lista över vänorter i Estland Loksa Lydia Koidulas staty Martna kirik Meeksi Ristija Johannese kirik Mustvee kirik Paul Keres staty Piusa sandstensgrottor Pärnu-Jaagupi kirik Pärnu Suurmärter Katariina kirik Pühalepa kirik Rapla kirik Rapla Vabadussõja mälestussammas Ridala kirik Rõuge kirik Räpina kirik Seto lauluema kuju Sinimäed Sport i Estland Tamme-Lauri ek Tartu Vabadussõja mälestussammas Tõrva Tõstamaa kirik Ugala Uma Leht Urvaste kirik Velise Ristija Johannese kirik Vene Teater Viljandi Pauluse kirik Viru-Nigula kirik Virumägi Võruinstitutet Värska kirik Ööbikuorg

Grönland Grönland

Alannguaq Qerrilip Tasia Ammalortoq Ammassalik Ø Appat, Qaanaaq Balder Sø Edvard Ø Gamma Ø Geographical Society Ø Godfred Hansen Ø Hazen Land Hendrik Ø Hullet Île-de-France, Grönland Ilimananngip Nunaa Illorsuit (ö) John Murray Ø Karret Kiatassuaq Kuhn Ø Kuukuluup Tasia Langesø Lindhard Ø Lockwood Ø Lynn Ø Nares Land Nutaarmiut (ö) Orsuarnisaarajuttoq Pamialluk Prinsesse Dagmar Ø Prinsesse Margrethe Ø Prinsesse Thyra Ø Qaamasoq Kangilleq Qaamasoq Killeq Qaarsorsuaq Qeqertaq, Qeqertarsuaq Qeqertaq (obebodd ö, Upernavik) Qeqertaq, Upernavik Qorlortoq Sø Romer Sø Saqqaata Tasia Skildpaddesø Taseq Taseq Ammalortoq Tasersuasik Tasikulooq Truget Tvillingsøer

Island Island

Ánavatn Apavatn Ásbjarnarvatn Blöndulón Eiðavatn Elliðavatn Eyrarvatn Frostastaðavatn Geitabergsvatn Gíslholtsvatn Glammstaðavatn Hafravatn Hágöngulón Hallormsstaðaskógur Heiðarvatn Hítarvatn Hlíðarvatn Hraunhafnarvatn Hreðavatn Hvalvatn Kötluvatn Langavatn Lista över vänorter i Island Mjóavatn Nýpslón Oddastaðarvatn Ónefnt vatn Sænautavatn Selvatn Sigurðarstaðarvatn Skorradalsvatn Skriðuvatn Tindfjallajökull Urriðavatn Úlfljótsvatn Úlfsvatn Vatnsholtsvatn Vesturhóp Vesturhópsvatn V-Friðmundarvatn Vífilsstaðavatn Ytra Deildarvatn Þeistareykjarbunga Þuriðarvatn Ölvesvatn

Kanada Kanada

Basilique Notre-Dame de Montréal Chapelle Notre-Dame-de-Bon-Secours Chapelle Notre-Dame-de-Lourdes de Montréal Christ Church Cathedral, Montréal Dawson Creek Église-de-Saint-Esprit-de-Rosemont Église de Saint-Louis-de-France Église du Gesù, Montréal Église du Très-Saint-Nom-de-Jésus Église La Visitation de la Bienheureuse-Vierge-Marie Église Notre-Dame-de-la-Défense Église orthodoxe antiochoise St. George Église Saint-Enfant-Jésus du Mile-End Église Saint-Jean-Baptiste de Montréal Église Saint-Léon de Westmount Église Saint-Pierre-Apôtre Montréal Église Saint-Pierre-Claver Église Saint-Stanislas de Kostka Église Saint-Viateur d'Outremont Merritt, British Columbia Saint James United Church Saint Patrick's Basilica St. George's Anglican Church, Montréal St. James the Apostle Anglican Church The Church of St. Andrew and St. Paul

Komorerna Komorerna

Djoièzi Domoni Fomboni Foumbouni Iconi Itsandra Koimbani Mbéni Mirontsi Mitsamiouli Mitsoudjé Mrémani Nioumachoua Ntsoudjini Ouani Sima, Komorerna Tsémbéhou Wanani

Litauen Litauen

Anykščiai Garliava Grigiškės Joniškis Kelmė Kupiškis Kuršėnai Lentvaris Lista över vänorter i Litauen Mažeikiai Molėtai Naujoji Akmenė Pasvalys Plungė Radviliškis Rokiškis Šalčininkai Šilutė Širvintos Skuodas Tauragė Varėna Vilkaviškis Zarasai

Mauretanien Mauretanien

Achemine Adel Bagrou Aéré M'Bar Agoueinit Ajar, Mauretanien Aoueinat Ezbel Arr, Mauretanien Bangou, Mauretanien Bassikounou Baydam Beilouguet Litame Beneamane Beribavar Bougadoum Bousteille Chelkhet Tiyab Daw, Mauretanien Dhar, Mauretanien Diadjibine Gandéga Djewol Djiguenni Dolol Civé El Mabrouk, Djiguenni El Mabrouk, Néma El Megve El Verae Fassale Feirenni Ganki Ghabou Ghlig Ehl Beye Gouraye Hassi Cheggar Hassi Etile Hassi M'Hadi Jerif Koumbi Saleh Ksar El Barka Lexeiba 1 Néré Walo Noual Ould M'Bonny Oum Avnadech Sagné Souvi Tachott Tifondé Civé Timbedra Tokomadji Touil, Hodh Ech Chargui Toulel Vréa Litama Wali Djantang Wompou

Polen Polen

Aleksandrów Kujawski Aleksandrów Łódzki Bieruń Grójec Hel, Polen Jabłonowo Pomorskie Jastarnia Kazimierza Wielka Kłodawa Kolbuszowa Kościan Kowalewo Pomorskie Książ Wielkopolski Lipno Lista över vänorter i Polen Mogilno Pilzno Reda Rypin Skarszewy Solec Kujawski Śrem Swarzędz Wąbrzeźno Wyszków Żnin

Ryssland Ryssland

Gus-Chrustalnyj Iskitim Kirovo-Tjepetsk Kogalym Kuznetsk Lista över vänorter i Ryssland Prochladnyj Rjazjsk Rossosj Slavjansk-na-Kubani Tjernogorsk Volsk

Flag of Bashkortostan.svg Basjkirien

Belebej Kumertau Meleuz Sibaj

Flag of Dagestan.svg Dagestan

Bujnaksk Dagestanskije Ogni Izberbasj Juzjno-Suchokumsk Kiziljurt Kizljar

Flag of Karelia.svg Karelska republiken

Belomorsk Helylä Medvezjegorsk Mujezerskij Nadvoitsy Pindusji Pjaozerskij Pudozj Segezja Segezjskij rajon Tjupa

Flag of Kemerovo oblast.svg Kemerovo oblast

Anzjero-Sudzjensk Jurga Topki

Flag of Leningrad Oblast.svg Leningrad oblast

Pikaljovo Sosnovyj Bor Tichvin

Flag of Moscow oblast.svg Moskva oblast

Chamovniki Dolgoprudnyj Domodedovo Ivantejevka Krasnoselskij, Moskva Mesjtjanskij Naro-Fominsk Pavlovskij Posad Presnenskij Ramenskoje Stupino Vidnoje Ziablikovo distrikt

Flag of Nizhny Novgorod Region.svg Nizjnij Novgorod oblast

Bor, Ryssland Kstovo

Flag of Rostov Oblast.svg Rostov oblast

Gukovo Kamensk-Sjachtinskij Salsk

Flag of Sakha.svg Sacha

Aldan (stad) Nerjungri Srednekolymsk Tommot

Flag of Stavropol Krai.svg Stavropol kraj

Budjonnovsk Georgijevsk

Flag of Tatarstan.svg Tatarstan

Aznakajevo Buinsk Laisjevo Mamadysj Menzelinsk Nurlat Tetiusji Tjistopol Zainsk

Flag of Tula Oblast.svg Tula oblast

Aleksin Donskoj Sjtjokino

Flag of Vologda oblast.svg Vologda oblast

Belozersk Charovsk Grjazovets Kadnikov Nikolsk Totma Ustiuzjna Vytegra

São Tomé och Príncipe São Tomé och Príncipe

Água Grande Cantagalo (distrikt) Caué Guadalupe, São Tomé och Príncipe Lembá Lobata (distrikt) Mé-Zóchi Neves Pagué Pantufo Santana, São Tomé och Príncipe Trindade, São Tomé och Príncipe

Tyskland Tyskland

Bad Vilbel Bad Wurzach Brotterode-Trusetal Dingelstädt Eppendorf Gethsemanekirche (Berlin) Großschönau, Sachsen Hachenburg Hüfingen Lista över vänorter i Tyskland Losheim am See Nentershausen, Hessen Radolfzell am Bodensee Rantrum Scheeßel Schöneck, Hessen Şehitlikmoskén Tegernsee (sjö) Veitshöchheim

Geografi

Afghanistan Afghanistan
  1. Kholm
  2. Lashkar Gah
Algeriet Algeriet
  1. Chelghoum Laïd
  2. Djemaa Lakhdar
  3. Khraicia
Angola Angola
  1. Belas, Angola
  2. Caxito
Antarktis Antarktis
  1. Laubeuffjorden
Azerbajdzjan Azerbajdzjan
  1. Əmircan
  2. Yevlax
Australien Australien
  1. Leongatha
  2. Lista över vänorter i Australien
Bahamas Bahamas
  1. Coopers Town
  2. West End, Bahamas
Bolivia Bolivia
  1. Montero
Bosnien och Hercegovina Bosnien och Hercegovina
  1. Lista över vänorter i Bosnien och Hercegovina
Brunei Brunei
  1. Seria
Bulgarien Bulgarien
  1. Dve Mogili
  2. Lista över vänorter i Bulgarien
  3. Sokolskiklostret
Burkina Faso Burkina Faso
  1. Tenakourou
  2. Yuoga
Myanmar Burma
  1. Monywa
Colombia Colombia
  1. Paz de Río
Ekvatorialguinea Ekvatorialguinea
  1. Ebebiyín
Elfenbenskusten Elfenbenskusten
  1. Daloa
  2. Sanctuaire Marial National
Frankrike Frankrike
  1. Avenue d'Iéna
  2. Lista över vänorter i Frankrike
  3. Église Notre-Dame-des-Menus
  4. Jardin des serres d'Auteuil
  5. Notre-Dame de la Garde
  6. Place Saint-Pierre
  7. Synagogue de Boulogne-Billancourt
  8. Synagogue Nazareth
Förenade Arabemiraten Förenade Arabemiraten
  1. Sharjah (stad)
Gambia Gambia
  1. Farafenni
Grenada Grenada
  1. Gouyave
Guinea Guinea
  1. Nzérékoré
Guinea-Bissau Guinea-Bissau
  1. Bafatá
Indien Indien
  1. Sarwar
Israel Israel
  1. Kirjat Motzkin
Italien Italien
  1. Forgaria nel Friuli
  2. Lista över vänorter i Italien
  3. Mirandola
  4. Sarmede
Japan Japan
  1. Yuza
Kamerun Kamerun
  1. Lista över vänorter i Kamerun
Kazakstan Kazakstan
  1. Nur-Astanamoskén
Kosovo Kosovo
  1. Lipjan
Kroatien Kroatien
  1. Donji Emovci
  2. Drškovci
  3. Gornji Emovci
  4. Nova Lipa
  5. Stara Lipa, Kroatien
  6. Završje, Brestovac
Kuba Kuba
  1. Bayamo
  2. Holguín
  3. Las Tunas
Lettland Lettland
  1. Limbaži
  2. Lista över vänorter i Lettland
Luxemburg Luxemburg
  1. Lista över vänorter i Luxemburg
Madagaskar Madagaskar
  1. Antanifotsy
Makedonien Makedonien
  1. Lista över vänorter i Makedonien
Mali Mali
  1. Moribabougou
Malta Malta
  1. Qormi
  2. Żabbar
Mauritius Mauritius
  1. Curepipe
Moldavien Moldavien
  1. Lista över vänorter i Moldavien
Mongoliet Mongoliet
  1. Changaj
  2. Erdenemandal
  3. Ich-Tamir
  4. Tariat
  5. Tjuluut
  6. Ölgii
Namibia Namibia
  1. Katima Mulilo
Nederländerna Nederländerna
  1. Hollandscheveld
Nya Zeeland Nya Zeeland
  1. Rangiora
Oman Oman
  1. Sohar
Paraguay Paraguay
  1. Ñemby
Portugal Portugal
  1. Vila Franca de Xira
  2. Vila Verde
Rumänien Rumänien
  1. Aiud
  2. Bălcești
  3. Lista över vänorter i Rumänien
Rwanda Rwanda
  1. Butare
  2. Nyamata
Schweiz Schweiz
  1. Amriswil
  2. Lista över vänorter i Schweiz
Serbien Serbien
  1. Mladenovac
Sierra Leone Sierra Leone
  1. Makeni
Slovakien Slovakien
  1. Humenné
  2. Lista över vänorter i Slovakien
  3. Svidník
  4. Tvrdošín
  5. Vrútky
Slovenien Slovenien
  1. Žeje pri Komendi
Somalia Somalia
  1. Jamaame
Spanien Spanien
  1. Ugíjar
Sri Lanka Sri Lanka
  1. Beruwala
Storbritannien Storbritannien
  1. Lista över vänorter i Storbritannien
  2. Ystradgynlais
Surinam Surinam
  1. Onverwacht
Swaziland Swaziland
  1. Ndzingeni
Sydafrika Sydafrika
  1. Kgwaripe
  2. Phuthaditjhaba
Sydsudan Sydsudan
  1. Yei
Tadzjikistan Tadzjikistan
  1. Istaravsjan
  2. Roghun distrikt
Taiwan Taiwan
  1. Lista över vänorter i Taiwan
Tanzania Tanzania
  1. Makete
Tchad Tchad
  1. Kélo
Tjeckien Tjeckien
  1. Čkyně
  2. Lista över vänorter i Tjeckien
  3. Lštění
  4. Raduň
  5. Rožnov pod Radhoštěm
  6. Třeboň
Tunisien Tunisien
  1. Foussana
  2. Hammouda Pachas moské
Turkiet Turkiet
  1. Lista över vänorter i Turkiet
Tuvalu Tuvalu
  1. Potufale
Uganda Uganda
  1. Buikwe (distrikt)
Ukraina Ukraina
  1. Javoriv
  2. Javorivskyj rajon
  3. Korostysjiv
  4. Korostysjivskyj rajon
  5. Lista över vänorter i Ukraina
  6. Sjostka
Ungern Ungern
  1. Kőbánya
  2. Lista över insjöar i Ungern
  3. Lista över vänorter i Ungern
  4. Mende, Ungern
  5. Pacsa
  6. Piliscsaba
USA USA
  1. Lista över vänorter i USA
  2. Zuni Mountain Stupa
Vanuatu Vanuatu
  1. Luganville
  2. Malakula
  3. Malampa
  4. Penama
  5. Sanma
  6. Shefa
  7. Tafea
  8. Torba
Vitryssland Vitryssland
  1. Lista över vänorter i Vitryssland
Österrike Österrike
  1. Großraming
  2. Lista över vänorter i Österrike

Bilaterala relationer

Antigua och Barbuda-Finland Armenien-Finland Armenien-Jordanien Australien-Bangladesh Australien-Burma Australien-Kroatien Australien-Nordkorea Australien-Ukraina Australien-Östtimor Brunei-Malaysia Brunei-Tyskland Burma-Finland Cypern-Tyskland Egypten-Estland Estland-Lettland Fiji-Tyskland Filippinerna-Malaysia Finland-Japan Finland-Nederländerna Finland-Ryssland Finland-Ukraina Finland-Taiwan Finland-Tyskland Georgien-Tyskland Georgien-Ukraina Israel-Nepal Israel-Tyskland Jordanien-Rumänien Kazakstan-Malaysia Tyskland-Uzbekistan

Ambassader

Azerbajdzjans ambassad i Paris Cyperns ambassad i Berlin Finlands ambassad i Haag Finlands ambassad i Kiev Finlands ambassad i Köpenhamn Finlands ambassad i Lima Finlands ambassad i Ottawa Finlands ambassad i Riyadh Finlands ambassad i Reykjavik Frankrikes ambassad i Baku Tysklands ambassad i Jakarta Tysklands ambassad i Nicosia Österrikes ambassad i Beirut

Förnamn

Antero Eino Iiro Markku Pertti Tellervo (namn) Yrjö

Efternamn

Alasuutari Asunta Bērziņš Bremer Dießner Dühring Envall Granqvist Haapanen Hautala Höing Kalleinen Katajavuori Kettunen Konno Kosonen Kumpulainen Laukkanen Lehto Meléndez Palmroth Pimenov Rautavaara (efternamn) Rautawaara Roivainen Saarikko Salonen Sanches Sirén Suomalainen Tamminen Tanttu Viljanen Volanen Väre Walli

Schack

Adams försvar Alapins öppning Bogo-indiskt försvar Borgs försvar Carrs försvar Damianos försvar Damindiskt försvar Det odödliga partiet Englunds gambit Gammal-indiskt försvar Grünfelds försvar Gundermans försvar Katalansk öppning Lemmings försvar Lopez öppning McDonnell versus De La Bourdonnais, Match 4 (16), London 1834 Mengarinis öppning Neo-indiskt Patzers öppning Polsk gambit Ponzianis öppning Rétis öppning St. Georges försvar

Språk

A'tong Anufo Asante Twi Avatime Awadhi Awutu Bandial Bimoba C’lela Cha'palaa Chhattisgarhi Dagbani Dhundari Duna (språk) Guambiano Hariyanvi Hixkaryána Istitut Ladin Micurà de Rü Jarai Karamojong Kata Kolok Kazukuru Khowar Kilivila Kri Kwama Lavukaleve Likpe Luba-Kasai Magahi Min Bei Mor (papuanskt språk) Ngomba Parja Rotokas Savosavo Semai Semnam Shawi Shughni Siwu Te Taura Whiri i te Reo Māori Yalunka Yélî Dnye Yimas Yurakaré Zenaga ǂĀkhoe Haiǁom ǂHua ǂKxʼauǁʼein

Övrigt

Abdou Kolley Abdulqawi Ahmed Yusuf Adel Fakhir Ahmad Abu Dirah Anastasia Lin Andrew Jennings Asif Mohiuddin Asma Jahangir Berta Cáceres Biram Dah Abeid Brankica Stanković Ernesto Neto Ernst Sejersted Selmer Fatou Lamin Faye Gégé Katana Grégoire Ahongbonon Guantánamo Files Hanan Khandagji Harry Wu Hassan Ruvakuki Jeffrey Sterling Kalafi Moala Khalid El-Masri Kodima Lee Young Guk Marek Halter Mariyath Mohammed Maydaneh Abdallah Okieh Militärinterventionen i Jemen Muhammad Bekjanov Murat Kurnaz Neneh MacDouall-Gaye Nuhu Ribadu Ousman Sonko Pressfrihet i Eritrea Raif Badawi Razan Zaitouneh Robert Biedroń Rodney Sieh Rowena Paraan Sami al-Hajj Shin Dong-hyuk Srey Pov Syed Nazakat Syria Files Tạ Phong Tần Tongam Rina Union des populations du Cameroun Uthayan Wade C.L. Williams Yang Jianli Yrgalem Fisseha Mebrahtu Yu Terasawa

Mallar

  1. Mall:Alibori
  2. Mall:Användare DuckDuckGo
  3. Mall:Atacora
  4. Mall:Atlantique
  5. Mall:Australiens internationella relationer
  6. Mall:Benins kommuner
  7. Mall:Bruneis internationella relationer
  8. Mall:Estlands internationella relationer
  9. Mall:Finlands internationella relationer
  10. Mall:Geobox locator Egentliga Tavastland
  11. Mall:Geobox locator Kajanaland
  12. Mall:Geobox locator Kymmenedalen
  13. Mall:Geobox locator Mellersta Finland
  14. Mall:Geobox locator Mellersta Österbotten
  15. Mall:Geobox locator Norra Karelen
  16. Mall:Geobox locator Norra Savolax
  17. Mall:Geobox locator Päijänne-Tavastland
  18. Mall:Geobox locator Ryssland Dagestan
  19. Mall:Geobox locator Ryssland Kemerovo oblast
  20. Mall:Geobox locator Ryssland Tatarstan
  21. Mall:Geobox locator São Tomé och Príncipe
  22. Mall:Geobox locator Satakunta
  23. Mall:Geobox locator Södra Karelen
  24. Mall:Geobox locator Södra Savolax
  25. Mall:Geobox locator Södra Österbotten
  26. Mall:Geobox locator Wales
  27. Mall:Georgiens internationella relationer
  28. Mall:Georuta/typer/byggnad
  29. Mall:Georuta/typer/region
  30. Mall:Kartposition São Tomé och Príncipe
  31. Mall:Kartposition Wales
  32. Mall:Kazakstans internationella relationer
  33. Mall:Kroatiens internationella relationer
  34. Mall:Kommunvapen i Nyland
  35. Mall:Kyrkor i Montréal
  36. Mall:Kyrkor i Raseborg
  37. Mall:Lettlands internationella relationer
  38. Mall:Lilla magellanska molnet
  39. Mall:Lokala galaxhopen
  40. Mall:Luanda
  41. Mall:Malaysias internationella relationer
  42. Mall:São Tomé och Príncipes distrikt
  43. Mall:Speciella funktioner
  44. Mall:Stjärnor i Kölen
  45. Mall:Stjärnor i Seglet
  46. Mall:Stora magellanska molnet
  47. Mall:Tysklands internationella relationer
  48. Mall:Ukrainas internationella relationer
  49. Mall:Vanuatus provinser
  50. Mall:Vänorter
The article is a derivative under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License. A link to the original article can be found here and attribution parties here. By using this site, you agree to the Terms of Use. Gpedia Ⓡ is a registered trademark of the Cyberajah Pty Ltd.